stena

 

Laczpol LOGO

Siatkówka Plażowa K i M

AMP w siatkówce plażowej - FINAŁ | 21.06.16

 

Uniwersytety silne na plaży!

 

 


W dniach 17 – 19 czerwca 2016 na plaży w Gdyni rozegrano Finał Akademickich Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej. Zawody zorganizował Klub Uczelniany AZS Uniwersytet Gdański, przy współpracy z AZS Organizacją Środowiskowa w Gdańsku i Gdyńskie Centrum Sportu.

 

Trzeba przyznać , że jeszcze w piątek mało kto wierzył, że aura pozwoli rozegrać finał. Ściana deszczu, wiatr i sztorm w Gdyni nie pozwoliły drużynom, które wcześniej zawitały do Trójmiasta na poranne treningi. Na szczęście w sobotę pogoda znacznie się poprawiła, pojawiło się słońce i bez przeszkód można było rozegrać zawody.


Z awansujących par nie pojawiły się z różnych przyczyn 5 par (1 damska i cztery męskie). „Przyczyny absencji tych par były różne. Kiedy kontuzja lub choroba eliminuje parę z udziału w zawodach wiadomo nic nie da zrobić – wydarzenie losowe. Jednak kiedy zawodnicy zamiast zagrać w największej i najważniejszej imprezie akademickiej wybierają inny turniej w Nysie pozostaje żal. Oczywiście nie można zmusić uczestników do udziału. Z pewnością nadal trzeba pracować nad tym , aby w terminie finału AMP nie było innych znaczących imprez” – mówi organizator imprezy Piotr Walczak.


W klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej 2016, aż cztery miejsca na podium w klasyfikacji drużynowej zajęły uniwersytety. Jedyne „rodzynki” to siatkarki AWF Kraków, które stanęły na najniższym podium Pozostałe miejsce podzieliły między sobą uniwersytety z Warszawy i Gdańska. W rywalizacji panów Akademickim Mistrzem Polski została Politechnika Gdańska, a dwa kolejne miejsca zajęły „uniwerki” z Łodzi i Warszawy.

 

A kto sięgnął po laury w klasyfikacji par? W rywalizacji pań najlepsze okazały się siatkarki z Uniwersytetu Warszawskiego, które zajęły pierwsze miejsca na podium. Ostatecznie z przyczyn losowych nie doszło do bratobójczego finału pomiędzy parami ze Stolicy. Mistrzyniami Polski zostały - Sylwia Pilarek/Małgorzata Zaciek, a Wice Mistrzyniami Aleksandra Filip/Izabela Soja. Do meczu o brązowy medal ze względu na kontuję jednej z siatkarek Uniwersytetu Łódzkiego nie doszło. Brązowe medale ostatecznie otrzymały zawodniczki AWF Kraków - Agnieszka Gruczek/ Justyna Tomala. Patrząc na formę siatkarek AZS UW na finale AMP z pewnością z nadzieją możemy patrzeć na zbliżające się EUSA Games w Chorwacji, gdzie obie pary reprezentować będą Polskę.

W turnieju panów rozegrano oba mecze o medale. Brązowe medal po bardzo zaciętym meczu zdobyła para PWSZ Nysa. Para Bartłomiej Dzikowicz/ Mateusz Biernat po zaciętym pojedynku pokonała ostatecznie w trzech setach parę Uniwersytetu Łódzkiego - Adam Manios/ Michał Korycki 2:1 (28:26, 14:25, 15:12). Pierwszego seta wygrała buy para z Nysy, by w drugim ulec do 14. Ostatecznie losy brązowego medal rozstrzygnęły się w tie-breaku. Z Gdyni z brązowymi medali wyjechali siatkarze z Nysy. Obserwatorzy zawodów zgodnie ocenili ten mecz najlepszym w całym turnieju. Mecz o I miejsce rozstrzygnął się w dwóch setach. Po wielu latach uczestnictwa w Akademickich Mistrzostwach Polski złoty medal wywalczył Mateusz „Radar” Radojewski, który w parze z Kamilem Radzikowskim (Uniwersytet Przyrodniczy Poznań) pokonał rywali z AWF Wrocław – para Dariusz Tkaczuk/ Tomasz Wierzbicki 2:0 (25:16, 25,15)

 

NAJLEPSZE PARY - TURNIEJ KOBIET

1. Sylwia Pilarek/Małgorzata Zaciek Uniwersytet Warszawski 2
2. Aleksandra Filip/Izabela Soja Uniwersytet Warszawski 1
3. Agnieszka Gruczek/ Justyna Tomala AWF Kraków 1

 

NAJLEPSZE PARY - TURNIEJ MĘŻCZYZN:
1. Mateusz Radojewski/Kamil Radzikowski Uniwersytet Przyrodniczy Poznań
2. Dariusz Tkaczuk/ Tomasz Wierzbicki AWF Wrocław
3. Bartłomiej Dzikowicz/ Mateusz Biernat PWSZ Nysa 1

 

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA KOBIET:
1. Uniwersytet Warszawski
2. Uniwersytet Gdański
3. AWF Kraków

 

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA MĘŻCZYZN:
1. Politechnika Gdańska
2. Uniwersytet Łódzki
3. Uniwersytet Warszawski

 

Tekst: Piotr Walczak
Foto: Maciej Samsonowicz